Gljivice koje pripadaju grupi kvasnica nazivaju se kandida (candida) i nalaze se u malom broju na našoj koži i sluzokoži. Te gljivice su u ravnoteži sa bakterijama ljudskog organizma. Kada se taj balans iz nekog razloga naruši, povećava se kiselost organizma, te se stvara pogodno tlo za razmnožavanje gljivica. Pad imuniteta takođe pogoduje prekomernom razvoju gljivica i tada nastaju uslovi za razvoj kandide. Kandidijaza je bolest koju izaziva kandida.
Kako se prenosi
Kandidijaza je u skoro svim slučajevima posledica autoinfekcije. To znači da se bolest najčešće razvija usled prekomernog razmnožavanja gljivica koje se već nalaze u organizmu.
Ipak, postoje faktori koji doprinose ubrzanom razvoju kandidijaze:
- Previše ugljenih hidrata i rafinisanih šećera
- Previše alkohola
- Oralna kontracepcija
- Stres
- Dugoročno uzimanje antibiotika
- Pad imuniteta
Neregulisana šećerna bolest
U današnje vreme, upotreba industrijskih slatkiša i svakodnevno konzumiranje brze hrane, ostavlja velike posledice na telo. Rezultat modernog načina života je činjenica da je sve više gojazne dece i da se sve mlađim osobama dijagnostikuju autoimuna stanja. Jedna od preventivnih mera za razvoj "bolesti modernog života" jeste umerena i izbalansirana ishrana.
Šta je kandida u stolici i kako se leči?
Kada gljivica po imenu candida albicans, koja je inače deo normalne crevne flore, počne preterano da buja u gastrointestinalnom traktu (u crevima) onda govorimo o pojavi kandide u stolici - kandidijazi.
Kandida u crevima zdrave osobe živi zajedno sa drugim mikroorganizmima u mirnoj koegzistenciji - ravnoteži. Svaki od tih mikroorganizama ima posebnu ulogu, korisnu po čoveka. Kandida učestvuje u procesu razgradnje hrane i apsorpciji nekih sastojaka. Do poremećaja te ravnoteže dolazi iz više razloga: prilikom uzimanja antibiotika tokom dužeg vremenskog perioda, usled pada imuniteta organizma, loše ishrane, hormonalnog disbalansa, šećerne holesti, lečenja kortikosteroidima kao i prisustva nekih endokrinih bolesti.
Simptomi kandide u stolici:
- Nadimanje stomaka, pojačani gasovi, bolovi i grčevi u stomaku.
- Osećaj muke i kiselina u želucu - gorušica.
- Učestale kašaste i prolivaste stolice, ponekad čak i penušave.
- Ponekad zatvor ili naizmenično sa prolivom.
- Svrab anusa, analne fisure, hemoroidi.
- Bele naslage na jeziku.
- Prisustvo sluzi ili krvi u stolici ili rektalno krvarenje.
- Često oboleli gubi na telesnoj težini.
- Pojava pojačane želje za uzimanjem slatkiša.
Osim gore navedenih gastrointestinalnih simptoma, infekcija kandidom se može ispoljiti i u vidu drugih zdravstvenih problema kao što su: hroničan zamor, iscrpljenost, groznica. Uzrok malaksalosti moze biti i konsekutivni nedostatak vitamina grupe B, vitamina D, magnezijuma kao i esencijalnih aminokisekina, a sve to kao posledica uništavanja normalne bakterijske flore koja ima udela u produkciji navedeninih supstanci.
Zatim, bolovi u mišićima, nervoza, migrena, loša koncentracija, zaboravnost, česte promene raspoloženja pa čak i depresivne epizode. Moze se takođe javiti sklonost ka alergijama, dermazitisima i ekcemima.
Pre pristupanja lečenju kandide u stolici, veoma je vazno istaći sledeće: lečenje kandide u crevima nikako ne treba sprovoditi po ličnom nahođenju već je neophodno obratiti se lekaru. Prvo treba sprovesti adekvatnu dijagnostiku, jer prisustvo kandide ne znači da nemate i drugih problema sa crevima, zatim, da bi se utvrdio uzrok pojave kandide (dijabetes, bolesti koje dovode do smanjenja imuniteta, npr. infekcija HIV-om), da bi se isključilo postojanje bolesti koje nastaju kao posledica infekcije kandidom i na kraju da bi dobili što adekvatniju terpiju u skladu sa vasim celokupnim zdravstvenim stanjem.
Kandida u ustima (oralna kandidijaza)
Gljiva Candida albicans normalno se nalazi u ustima i grlu kao deo mikroflore koja prirodno živi u ljudskom organizmu. Kada dođe do narušavanja ravnoteže između "dobrih" i "loših" bakterija, kandida može početi da se prekomerno razmnožava, što dovodi do pojave simptoma bolesti.
Prisustvo patoloških količina kandide u grlu uvek je povezano sa njenim prisustvom u usnoj šupljini, i tada govorimo o orofaringealnoj kandidijazi. Ovo stanje treba shvatiti vrlo ozbiljno, jer često može biti prateći simptom neke hronične bolesti. Na primer, kod osoba obolelih od AIDS-a, u 90% slučajeva prisutna je kandidijaza usta i grla. Ukoliko nije povezano sa hroničnom bolešću, ovo stanje se relativno lako leči, ali ako se ne tretira na vreme, može dovesti do brojnih komplikacija.
Vaginalna kandidijaza
Simptomatologija vaginalne kandidijaze je sledeća:
- intenzivan svrab u predelu vulve i vagine, obično se gljivice prošire i na spoljne genitalije pa se radi o vulvovaginitisu.
- koža vulve je crvena, iritirana, ponekad sa belim tačkastim naslagama.
- vaginalni sekret je gust, beličast, liči na gromuljice sira, neprijatnog je mirisa.
- postoje bolovi prilikom seksualnog odnosa, a ponekad peckanje i bolovi pri mokrenju.
- pojačana je želja za konzumiranjem slatkiša.
- ukoliko vaginalna kandidijaza duže traje može se javiti umor, bezvoljnist, promene raspoloženja, ponekad razdražljivost, teškoće u koncentraciji - ovo su sve posledice toksičnih efekata kandide na organizam.
- postoji mogućnost da kandidijaza zahvati i grlić materice i da se proširi na jajovode, što može kasnije biti uzrok vanmaterične trudnoće.
Kako izgleda kandida na koži i koji simptomi je prate?
Gljivične infekcije kože mogu biti uzrokovane raznim vrstama gljivica. Kandidijazne promene se nalaze uglavnom na onom području kože koje je toplo i vlažno, a pogotovo ako je još i izloženo trenju. Takva područja su: predeo ispod dojki, koža u pazušnoj jami, preponski predeo - pogotovo kod muškaraca, ispod pupka kod gojaznih osoba - viseći stomak, interglutealni predeo - uzdužni pregib kože između sedalne muskulature, predeo oko anusa.
Kandidijaza se javlja na onim mestima na koži koja su vlažna, topla i uz to i ledirana (oštećena). Obično su površine zahvaćene kandidom crvene boje, svrbe, po ivicama se ljušte, a ponekad kada je infekcija u zamahu mogu se javiti i prskotine kože. Može često da se javi osip kože, sa sitnim mehurićima.
Kod novorođenčadi i beba ove promene se najčešce viđaju u regiji koju pokrivaju pelene, zatim u pregibima na vratu, i to uglavnom u vidu osipa i svraba.
Ukoliko su se promene javile na mestima gde dolazi do trenja kože onda se ta vrsta kandidijaze naziva Candidiasis intertriginosa. Ako zahvata kožu vulve - ženski spoljni polni organ i ulaz u vaginu, a kod muškaraca glavic uda i kožicu oko njega (o čemu je već bilo reči), tada govorimo o genitalnoj kandidijazi - Candidiasis genitalis.
Paronychia je oboljenje tkiva oko nokta, najčešće izazvano kandidom kod osoba koje duže vreme drže ruke u vodi, kao na primer prilikom dugotrajnog ručnog pranja sudova. Meso oko nokta je crveno, otečeno, osetljivo na pritisak, a ponekad postoji i osećaj "kljucanja" što je znak sekundarne infekcije, to jest superbakterijske infekcije.
Onychia je gljivično oboljenje samog nokta - nokatne ploče. Nokat zadebljava, menja boju u sivo braonkastu i odvaja se od ležišta. Veoma je uporno oboljenje i teže se leči.
Gljivično oboljenje kože stopala, takozvano "atletsko stopalo" izaziva uglavnom gljivica po imenu tinea pedis, međutim često se nadovezuje i infekcija kandidom. Javlja se najčešće između prstiju, a može i na tabanima i bočnim stranama stopala. Obično je koža između prstiju stopala beličasta, kao skuvana, u početku se javlja svrab, osećaj pečenja i žarenja, zatim koža puca, a te prskotine su bolne. Pojavljuju se sitni plikovi na stopalima, crvenilo, koža se ljušti, pogotovo na bočnim stranama, pete su suve, ispucale, glivice zahvataju i nokte, širi se neprijatan miris. Gljivično oboljenje stopala - atletsko stopalo, dobija se u toplom i vlažnom okruženju, na primer u svlačionicama bazena, javnim kupatilima, usled dugotrajnog nošenja patika, pogotovo u sintetičkim čarapama.
Simptomi infekcije kandidom
Kandidijaza se javlja:
- U usnuj duplji
- U genitalnoj regiji
- U crevima
- Na koži
Simptomi zavise od regije u kojoj se kandidijaza javlja.
Simptomi mogu uključivati:
- Nadutost, konstipaciju i dijareju
- Slabu memoriju i nedostatak koncentracije
- Ekceme, psorijaza ili osip
- Promene raspoloženja, od anksioznosti do depresije
- Vaginalne i urinarne infekcije
- Nekontrolisanu želju za šećerom i ugljenim hidratima
S obzirom na to da kandida ispušta neurotoksine u krvotok, ovo oboljenje može da uzrokuje glavobolju, neobjašnjiv umor i gubitak koncentracije i pažnje.
Ukoliko se kandida nalazi u usnoj duplji, stvara bele naslage na jeziku, desnima, nepcu, krajnicima i ždrelu. Naslage mogu da izazivaju bol, suvoću i peckanje i stvaraju zadah.
Kada zahvati uglove usana, dolazi do pucanja pucanje sluzokože. Ako se infekcija iz usta prenese u jednjak, može doći do otežanog gutanja.
Genitalna kandidijaza je veoma česta među ženskom populacijom. U slučaju takvog oboljenja, mogući su pojačan sekret, svrab i peckanje.
Pažnju bi trebalo obratiti na materijal od kojeg je sačinjen donji veš, budući da neadekvatan materijal može povećati šansu za nastanak kandidijaze. Takođe, preterano korišćenje pena i antibakterijskih sapuna doprinosi rušenju balansa regije.
Tokom trudnoće, javlja se kiselost vaginalne sredine i upravo to dovodi do disbalansa. Ukoliko se stanje blagovremeno ne tretira, može doći do komplikacija po zdravlje bebe i do problema sa zarastanjem rane posle porođaja. Kod muškaraca, infekcija genitalne regije kandidom uglavnom prolazi asimptomatski. Na penisu mogu se pojaviti bele naslage ili crvenilo, uz razvoj svraba, peckanja i neprijatnog mirisa.
Prilikom seksualnog odnosa sa ženom koja ima vaginalnu, oralnu ili analnu kandidijazu, muškarac može da razvije neke od simptoma, iako se ovo infekcija ne smatra polno prenosivom bolešću.
Kandida se nalazi u malom broju u crevima i ima važnu ulogu u procesu varenja i apsorpcije hrane. Ali, ako kandida u crevima počne naglo da se umnožava, oštećuje crevnu sluzokožu i može da dovede do proliva ili zatvora, mučnine, naduvenosti, grčeva i gasova.
Ukoliko kandida zahvati kožu, uzrokuje svrab, neprijatan miris i osip. Pogodna mesta su oni delovi tela koji su topli i vlažni, kao na primer, pazuh i prepone.
Lečenje kandide
Lečenje započinjemo posebnim režimom ishrane u cilju sprečavanja prekomernog rasta kandide. Prvi korak je smanjiti unos ugljenih hidrata. Počinje se tako što se eliminisu koncentrovani ugljeni hidrsti to jest šećer u svim njegovim oblicima – kao što su slatkiši, deserti, zaslađeni voćni sokovi, zatim alkohol, takođe ne koristiti belo brašno i proizvodi od belog brašna - razna peciva. U isto vreme, treba smanjiti i konzumiranje složenijih ugljenih hidrata, kao što su žitarice, pasulj, voće, hleb, paste i krompir. Ovo će pomoći da se spreči rast kandide i na kraju će uzrokovati da ona nestane. Takođe, u početku lečenja ne treba da uzimate ni previše fermentisanih namirnica - kiseli kupus, tursiju.
Strogu dijetu treba sprovoditi 10 do 14 dana, maksimum 4 nedelje, tj. dok traje medikamentozno lečenje kandide. Iako je veoma važan faktor u procesu lečenja, dijeta sama po sebi ne dovodi do izlečenja, pa ukoliko se duže sprovodi, usled nedostatka nutritijenata, može da dodatno oslabi odbrambene snage organizma.
Nakon 2 do 4 nedelje inicijalne dijete povećati unos vlaknastih materija u vidu ovsenih i ječmenih pahuljica sa dodatkom lanenog ili čia semena. Odlična je heljdina kaša, zatim kinoa, kao i obarene klice od svih gore pomenutih žitarica. Uglavnom treba koristiti proizvode od integralnih žitarica, semenke suncokreta i bundeve. Od mesa uzimati nemasno meso, junetina, ćuretina, riba, tunjevina. Tečnosti treba piti u dovoljnoj količini. Od povrća, u probiotsku hranu spadaju artičoka, špargla, beli i crni luk, zelena salata, blitva, praziluk, brokoli, raštan, bundeva, cvekla, kelj, đumbir, celer. Blitva i zelena salata sadrže folnu kiselinu koja je korisna u lečenju kandide. Povrće je bitno zbog sadržaja biljnih vlakana koja pospesuju rast korisnih bakterija, treba ga pripremati na pari. Od mahunarki se preporučuju pasulj, grašak, soja. Voće, samo ono koje ne sadrži mnogo šećera. Koristiti maslinovo, laneno i kokosovo ulje.
Osnovni cilj navedene probiotske ishrane je smanjiti upalno stanje u crijevima, obnoviti raskinute intestinalne intercelularne veze i uspostaviti normalnu aktivnost crevne mikrobiote kroz sprečavanje proliferacije patogenih mikroorganizama.
Ne treba jesti hranu bogata industrijskim prerađevinama u svim oblicima - razne grickalice, suhomesnati proizvodi koji podrazumevaju dodatak mnogih aditiva, konzervisana hrana.
SManjiti upotrebu mlečnih proizvoda pogotovo onih koji nisu iz organske proizvodnje, kao i fermentisani sirevi. Gazirani i zašećereni napici su strogo zabranjeni. Uzimanje veće količine alkohola, kao i kafe takođe su uzrok kandidijaze creva.
Dijetu je neophodno kombinovati sa primenom lekova, takozvanih fungicida, to jest antimikotika, uz istovremeno uzimanje probiotskih preparata. Obavezna je konsultacija lekara. Antimikotike NIKAKO NE UZIMATI NA SVOJU RUKU!!
Nystatin, oko mesec dana, clotrimizol, amphotericin B, fluconazol do 14 dana. Većina oralnih antimikotika nisu nimalo bezazleni lekovi. Mogu da ugroze jetru, zbog toga je pre uzimanja antimikotika potrebno proveriti jetrene funkcije. Obavezno uzimati i probiotike i to one koji sadrže Saccharomyces boulardi.
Kandida ishrana
Preporuka je da se izbace iz ishrane:
- Testo i peciva od belog brašna i pivski kvasac
- Gazirana pića
- Mleko
- Slatkiši
- Alkohol
- Nikotin
- Kafa
U periodu lečenja, preporučuje se konzumacija integralnog hleba i peciva, prirodnih sokova, jogurta, kiselog mleka i džemova bez konzervansa. Od suplemenata se preporučuju selen i vitamin C, prirodni med i jabukovo sirće.
Detaljnije o ishrani za kandidu pročitajte u ovom tekstu: Ishrana za kandidu
Birajte lekara prema svojim potrebama
Ukoliko imate neki od gore navedenih simptoma, moguće je da je u pitanju infekcija kandidom. Ako ste u potrazi za stručnjakom koji će vam postaviti dijagnozu, ukucajte reč “kandida” u prostor za pretragu na platformi Hipokratija. Dobićete uvid u relevantna iskustva drugih ljudi koji su se borili sa ovim problemom. Nakon pregleda, ostavite svoje iskustvo i na taj način pomozite drugima da brzo i lako pronađu najbolju zdravstvenu negu.
Bolesti