Kurje oko – uzroci, vrste, dijagnoza, lečenje

18. novembar 2024.

8 MIN


Cover Image for Kurje oko – uzroci, vrste, dijagnoza, lečenje
Sadržaj

Šta je kurje oko

Kurje oko spada u takozvane keratoze (keratosis), što znači da u izvesnim situacijama dolazi do zadebljanja površinskog sloja kože koji postaje tvrd i ne ljušti se, već se ćelije površnog dela kože sve više nagomilavaju. Promene mogu biti ograničene na manje ili veće površine.

U keratozne promene spadaju i kurje oko i žulj. Kurje oko je uglavnom kružno zadebljanje kože, uzdignuto iznad površine, u centralnom delu je žuckaste, sive ili bele boje (to je "centralna tačka"). Ovo zadebljanje kože predstavlja nagomilane, orožale ćelije kože, konusnog je oblika i prodire svojim vrhom u dublje slojeve kože. Kada se izvrši pritisak na centralnu tačku javlja se intenzivan bol, čiji je uzrok nadražaj senzitivnih završetaka dubljih slojeva kože vrhom konusa.

Žulj je takođe vrsta hiperkeratotične naslage, međutim, za razliku od kurjeg oka, zahvata veću površinu, ravan je ili tek blago izbočen, nema centralnu tačku i ne javlja se intenzivan bol na pritisak.

Uzroci nastanka kurjeg oka

Kurje oko nastaje usled prekomernog rasta površinskih ćelija kože - epidermisa, što se naziva hiperkeratoza. Hiperkeratoza je normalna pojava i služi da zaštiti kožu od lokalne iritacije.

U slučaju kada je ta iritacija jačeg stepena, odnosno kada se ponavlja i akumulira mehanička trauma, dolazi do zadebljanja kože kao odgovor na stalni mehanički pritisak.

Čak 48% populacije se suočava sa problemom kurjeg oka.

Kurje oko se najčešće formira na onim mestima gde postoje koštane izbočine i tamo gde se kost nalazi blizu površine kože.

Ukoliko postoji neki deformitet kostiju, ravni tabani ili pak suviše visok svod stopala, ili je u pitanju oboljenje osteoartritis koje je praćeno zadebljanjem u predelu sitnih zglobova, a ako još postoji i genetska predispozicija, rizik se višestruko povećava.

Nošenje neadekvatne i pohabane obuće takođe povećava verovatnoću stvaranja kurjeg oka. Prevelike ili suviše male i uske cipele, nošenje cipela bez čarapa kada je taban u direktnom kontaktu sa cipelom, komotna čarapa koja žulja, sve to doprinosi pojavi kurjeg oka. Nošenje visokih potpetica, zbog neravnomerne raspodele težine tela, poseban je rizik za pojavu kurjeg oka.

Kako izgleda kurje oko

Kurje oko je zadebljanje kože okruglog oblika, uglavnom jasno ograničeno. U sredini postoji uzdignuti vrh sa centralnom tačkom žuckaste, sive ili sedefaste boje, koji predstavlja gornji sloj hiperkeratotičnog područja. Pore su tom delu kože nevidljive, površina je sasvim glatka, staklasta.

Ponekad se, ukoliko su gornji orožali slojevi tanji, može videti i providno centralno jezgro, koje svojim konusnim delom prodire duboko u kožu gde se nalaze nervni završeci i zbog toga kurje oko na pritisak boli kao ubod ekserom.

Kurje oko u fazi formiranja ima crvenkasto - rozikastu boju zbog iritacije izazvane pritiskom. Nakon crvenila na tom mestu se pojavljuje zadebljanje kože koje vremenom postaje grubo i tvrđe, izdiže se iznad površine kože i formira se orožala centralna tačka, koja se u dubini nastavlja u vidu centralnog jezgra.

Okolina kurjeg oka može biti izmenjenog kolorita, žuckaste ili tamnije boje u odnosu na ostatak kože.

kurje oko bol

Simptomi kurjeg oka

Najupečatljiviji simptom prisustva kurjeg oka je bol i javlja se već u ranim fazama, kada kurje oko počinje da se formira.

Ukoliko je kurje oko lokalizovano na stopalu, hod je otežan, oslonac na obolelo stopalo je bolan pa pacijent štedi nogu.

Kada se radi mekom kurjem oku, orožala površina je usled trenja vlažna, te može doći do sekundarne gljivične ili bakterijske infekcije. Tada se oko kurjeg oka pojavljuje crvenilo praćeno neprijatnim mirisom.

Sekundarna infekcija je naročito karakteristična za obolele od dijabetesa, pa je neophodno da se ovi pacijenti na vreme obrate dermatologu radi lečenja.

Vrste kurjeg oka

Postoji nekoliko vrsta kurjeg oka, koje se razlikuju po svom izgledu, mestu nastanka i uzrocima.

Tvrdo kurje oko

Uglavnom se formira na spoljašnjem delu malog prsta stopala i na gornjim stranama zglobova nožnih prstiju, kao i na tabanu - na spoju zglobova kostiju tabana ( metatarzalnih kostiju) i prstiju.

Meko kurje oko

Meko kurje oko, kao što mu i samo ime kaže, je mekše konsistencije, manje je bolno i pojavljuje se najčešće između IV i V prsta stopala, mekše je usled znojenja tog predela, a zbog prisutne vlage podložnije je sekundarnoj bakterijskoj i gljivičnoj infekciji.

Kurje oko sa jezgrom

Ima tvrdo jezgro koje prodire duboko u kožu i uzrokuje jak bol. Javlja se na mestima sa velikim pritiskom, često na tabanima i uzrokuje ga dugotrajan pritisak, često kod osoba koje puno hodaju ili stoje.

Kurje oko ispod nokta

Nalazi se ispod nokta i može deformisati nokatnu ploču. Često se javlja kod sportista usled dugotrajnog pritiska obuće na ploču nokta.

Vaskularno kurje oko

Može uzrokovati krvarenje jer sadrži proširene kapilare. Pojavljuje se na tabanima ili petama, usled dugotrajne iritacije i pritiska.

Neurofibrozno kurje oko

Sadrži nervna vlakna u sebi i izrazito je bolno. Pojavljuje se na mestima jakog pritiska, najčešće na petama i vrlo teško se uklanja, ponekad zahteva hirurški tretman. Na tabanima, na pregibu tabana ka prstima, obično se javljaju sitnije kurje oči po nekoliko u grupi, pod nazivom "semensko kurje oko".

Dijagnoza kurjeg oka

Dijagnoza kurjeg oka uglavnom se postavlja na osnovu anamnestičkih podataka i fizikalnog pregleda. Anamnesticki će se dobiti podatak o vrsti neprijatnih senzacija u predelu kurjeg oka koje su u vidu peckanja, zatim o prisustvu bolova, koji se naročito intenziviraju na pritisak kada se ima utisak uboda trna.

Fizikalnim pregledom lekar ustanovljava da li se promene nalaze na tipičnim mestima za kurje oko, a to su: predeo izmedju prstiju stopala, najčešće između domalog i malog prsta, pogotovo ukoliko postoje deformacije, zatim na spoljnoj strani malog prsta, na gornjim delovima prstiju iznad zglobova, na tabanu - u pregibu - prelaz između tabana i prstiju, na šaci, na delu koji je izložen hroničnom trenju i pritisku. Lokalno se mogu videti napred opisane promene, a najkarkterističnje je prisustvo tvrdog orožalog središnjeg dela.

Za dijagnozu su u većini slučajeva dovoljni anamneza i fizikalni pregled. U sklopu toga radi se i dermoskopija, radi isključenja plantarnih bradavica i žuljeva. Dermoskopski se može lakše vizualizovati prisustvo centralnog jezgra.

Rentgensko snimanje kostiju radi se u cilju dijagnostikovanja deformiteta kostiju i koštanih izbočina, koje bi mogle predstavljati podlogu za formiranja kurjeg oka, ili za postavljanje dijagnoze reumatoidnog artritisa.

Ukoliko je u pitanju meko kurje oku, preporučljivo je prekontrolisati nivo glukoze u krvi, jer može naknadno, kod nelečenih slučajeva, doći do sekundarne infekcije, koja kod obolelih od šećerne bolesti predstavlja ozbiljan problem.

Ponekad, u cilju isključenja drugih sličnih kožnih promena, može se uraditi biopsija i histološka verifikacija.

Kurje oko na nozi

Kurje oko na nozi, to jest na stopalu, najčešće se javlja na prstima, peti ili tabanu. Što se tabana tiče, mesto nastanka je predeo oslonca, odnosno prelaz od tabana ka prstima (deo gde se metatarzalne kosti nastavljaju na prste) i to više na spoljnoj strani, bliže malom prstu. Taj deo tabana trpi najveći pritisak i trenje prilikom hodanja i stajanja, pogotovo u slučaju urođenih i stečenih deformiteta stopala.

Pojava kurjeg oka na stopalu je prilično česta i potencira je nošenje neadekvatne, tvrde i tesne obuće, znojenje nogu, nepravilan hod sa poremećenom statikom stopala, kao i fizičke aktivnosti koje dovode do opterećenja i povećanog pritiska na stopalo.

Naročito pogađa starije osobe usled prisustva degenerativnih procesa na kostima sa deformitetima, a i zbog gubitka masnih jastućića na tabanima, kao i zbog poremećene cirkulacije.

Prilikom nošenja visokih potpetica telesna težina se neravnomerno raspoređuje, težište tela se prebacuje upravo na područje izmedu metatarsalnih kostiju i prstiju što doprinosi formiranju kurjih očiju. Na tabanima kurje oči su pojedinačno manja, ali ih ima više, liče na semenke, pa se zbog toga nazivaju "semensko kurje oko". Za njih je karakteristično da su veoma tvrdi i bolni.

Prevelika telesna težina, usled povećanog pritiska na stopalo, je takođe jedan od faktora rizika za pojavu kurjeg oka. Urodjeni i stečeni deformiteti stopala, ili pak anatomske vaijacije u smislu povišenog luka stopala, takođe povećavaju rizik. Pojedini sportovi vezani za doskoke i veća vertikalna opterećenja, mogu biti okidački faktor za pojavu kurjeg oka.

Kurje oko na peti

Kurje oko na peti nastaje usled stalnog intenzivnog pritiska između pete i obuće prilikom hodanja. Ovo se najčešće događa usled nošenja neadekvatne obuće, istrošene i pohabane obuće, povećane telesne težine ili prisustva deformiteta stopala i posledičnog neravnomernog raspoređivanja težine tela.

Koža u predelu pete je veoma debela, kurje oko na njoj je tvrdo i bolno i teško se uklanja. Obično su prvi znaci pojave kurjeg oka na peti neodređeni bolovi u dubini pete, koji se pojačavaju prilikom hoda i oslanjanja na petu. Nakon izvesnog vremena na koži pete se pojavljuju tipični znaci kurjeg oka.

Zbog debljine kože pete, ekstrakciju kurjeg oka je najbolje prepustiti stručnjaku, a nakon prethodne pripreme u smislu omekšavanja kože.

Kurje oko na prstima

Pojava kurjeg oka na nožnim prstima takođe je posledica povećanog pritiska na kožu ispod koje tvrda podloga - odnosno kost.

Sitni zglobovi nožnih prstiju su, i u normalnim okolnostima kvrgaviji u odnosu na zglobove ručnih prstiju, koža i potkožno tkivo iznad njih su po pravilu tanji, pa ukoliko još postoje i deformiteti koji nisu retki u ovom području (artritis, čukljevi), preduslovi za pojavu kurjeg oka su kompletni.

Kurje oko se najčešće javlja na spoljnoj strani malog nožnog prsta, na vrhu- iznad zgloba na gornjoj strani prstiju i između prstiju - najčešće između IV i V prsta.

Ovi delovi stopala su uglavnom izloženi povećanom pritisku, a prostor između prstiju je usled kontinuiranog trljanja i znojenja posebno podložan kožnim promenama.

Kurje oko na vrhovima prstiju i na malom prstu je uglavnom tvrdo, dok je kurje oko između prstiju mekše konsistencije, što je posledica pojačanog znojenja tog predela.

Favorizujuci faktori za pojavu kurjeg oka na prstima su: nošenje suviše tesne obuće, intenzivno i dugotrajno znojenje stopala u patikama ili obući od veštačkog materijala, nošenje cipela ili patika bez čarapa ( stopalo se direktno tare o obuću), prevelike ili preuske čarape, opterećenje stopala u određenim sportovima, deformiteti stopala -neravnomerna raspodela opterećenja, preterana telesna težina, genetski faktori.

tretman za kurje oko na nozi

Lečenje kurjeg oka

U velikom broju slučajeva kurje oko se može lečiti, odnosno i ukloniti, u kućnim uslovima. Kao prvi korak koji treba preduzeti je eliminacija faktora koji su doveli do njihove pojave. To znači smanjenje spoljnjeg pritiska na mesto gde se kurje oko pojavilo, kao i preduzimanje mera protiv pojačanog znojenja stopala, trenja između prstiju, trenja između obuće i kože stopala, uključujući i negu kože stopala.

Umesto patike, uske, neudobne obuće, ili obuće sa visokom potpeticom preporučuje se obuća od prirodnih materijala, koja je meka, široka i udobna.

U slučaju postojanja ravnih tabana ili deformiteta prstiju, koristiti odgovarajuće uloške ili ortoze za dekompresiju ugroženog područja.

Preporučuju se i oblozi, losioni i kreme koje sadrže salicilnu kiselinu, koja je odličan keratolitik, što znači da razmekšava orožale ćelije i olakšava njihovo uklanjanje. Takođe i preparati sa dodatkom uree koji hidriraju kožu.

Na tržištu postoji poseban samolepljivi flaster za kurje oko koji se lepi neposredno na samo na kurje oko, nakon čega kurje oko pobeli, razmekša, pa se može izvući u celosti u jednom mahu ili u ponovljenim postupcima. Ovi flasteri se koriste prema uputstvu proizvođača, obično se stavljaju na svakih 8 do 48 h, najduže do 2 nedelje.

Najnovije metode lečenja kurjeg oka

Ukoliko u kućnim uslovima putem gore opisanih mera ne uspemo da uklonimo kurje oko, potrebno je potražiti medicinsku pomoć.

Podolog može pomoću specijalnog oštrog alata izvršiti postepeno odstranjivanje zadebljalih slojeva kože koje čine kurje oko. Ova metoda se zove debridman.

Druga metoda odstranjivanja kurjeg oka je ekskohleacija, koja podrazumeva uklanjanje promena pomoću oštre, metalne kašike i radi se u lokalnoj anesteziji. Nakon postupka, na mestu kurjeg oka, ostaje mali krater koji treba redovno negovati, održavati higijenu i eventualno privremeno zaštititi flasterom, da ne bi došlo do infekcije.

Elektrokoagulacija je takođe efikasna metoda kojom se pomoću niskofrekventnih struja radi spaljivanje orožalog tkiva kurjeg oka.

Lasersko uklanjanje kurjeg oka je savremena i brza procedura za uklanjanje kurjeg oka koja se izvodi pod lokalnom anestezijom, komforna je, bezbedna i efikasna. Nakon uklanjanja takođe ostaje mali otvor koji treba zaštiti od infekcije.

Hirurška intervencija se najčešće primenjuje u slučajevima kada su konzervativni tretmani neuspešni i kada je, osim uklanjanja kurjeg oka, potrebno još i otkloniti probleme koji su uzročnici njegove pojave.

Hirurški se, praveći mali rez, iseče koren kurjeg oka, a ukoliko postoji potreba, radi se i uklanjanje čukljeva ili operativno zbrinjavanje deformisanih prstiju sa uklanjanjem izraslina na kostima koje su uzrok povećanog pritiska na tkiva iznad njih.

Skidanja konaca nekon ušivanja rane vrši se posle desetak dana, a oko 3 nedelje je potrebno štedeti nogu od dodatnog pritiska. Ukoliko je rađena intervencija na kostima oporavak traje od šest nedelja do tri meseca.

Prirodni lek za kurje oko

U kućnim uslovima se može primeniti i tretman sa sodom bikarbonom koja je takođe keratolitik. Potope se noge, do 10 minuta, u lavor tople vode, dodaju tri kašike sode bikarbone, a zatim se orožali delovi postepeno skidaju kamenom za pete. Ponavljati svakog dana dok se kurje oko postepeno ne eliminiše.

Sličan postupak se može izvesti sa jabukovim sirćetom. U lavor sa toplom vodom se sipaju 2 supene kasike jabukovog sirćeta, sve ostalo se radi kao i u slučaju sa sodom bikarbonom. Dobro je u lavor dodati i kašiku maslinovog ulje ili pak maslinovo ulje utrljavati u predeo kurjeg oka svakodnevno nekoliko puta. Na taj način će orožali sloj omekšati i lakše se skinuti.

Postupak sa belim lukom: poznato je da beli luk ima mnoga lekovita svojstva, između ostalog, antizapaljenska i takozvana fibrinolitička (potpomaže rastvaranje kapsule kurjeg oka). Izgnječe se dva čena belog luka, napravi se oblog, koji treba da deluje na kurje oko po oko 10 do 15 minuta tokom nekoliko dana. Nakon što kurje oko omekša, pokuša se izvaditi pincetom.

Prevencija pojave kurjeg oka

Neophodno je povremeno natapati stopala u toploj vodi, raditi piling mrtvih ćelija, nanositi svakodnevno hidratantnu kremu sa dodatkom uree ili glicerina.

Obratiti pažnju prilikom izbora sapuna i ostale kozmetike za stopala da se ne bi dodatno isušivala kožu.

Posebnu pažnju treba posvetiti odabiru obuće, koja treba da bude od prirodnih materijala, cipele da ne budu niti preuske, niti prevelike, visina potpetice da bude između 1,5 i 3,5 cm i da pružaju dobru podršku svodu stopala.

Takođe je preporučljivo korišćenje mekanih, silikonskih jastučića za pete, zatim uložaka koji će dati potporu stopalu, kao i ortoza i umetaka ukoliko su prsti deformisani, u cilju amortizovanja pritiska na njih.

Obratiti pažnju i na čarape ( ne nositi obuću bez čarapa jer se tako povećava trenje između stopala i cipela), da one ne budu ni preuske, a ni suviše široke.

Ukoliko već postoji kurje oko, u okviru njegovog tretmana, treba koristiti uloške sa otvorom u predelu kurjeg oka, da bi se smanjio pritisak na njega.

Hipokratija

Za predstavnike ustanovaArrow RightBlogArrow RightUstanoveArrow RightSpecijalizacijeArrow RightIskustvaArrow Right