Vodič za osnivanje privatne veterinarske ustanove i grooming salona

8. novembar 2024.

7 MIN


Cover Image for Vodič za osnivanje privatne veterinarske ustanove i grooming salona
Sadržaj

Pokretanje privatnog posla danas je privlačnije nego ikada pre. Oprobati se u ulozi preduzetnika, biti “sam svoj šef”, san je mnogih. Međutim, ovaj san sa sobom donosi i određene obaveze i dužnosti, te se preduzetnik, gotovo preko noći, mora upoznati s važnim pravnim i knjigovodstvenim pitanjima, koja su neretko potpuno van njegove struke.

Uplivavanje u preduzetničke vode može delovati zastrašujuće. Veterinari koji odluče da otvore privatnu praksu na tom putu mogu naići na veliki broj pitanja i izazova, a u potrazi za rešenjima se na trenutak moraju udaljiti od svog inicijalnog zanimanja i potražiti pomoć stručnjaka iz drugih oblasti. Za grumere je priča nešto jednostavnija, budući da zakon ne daje precizne smernice, niti propisuje striktne uslove čije je ispunjenje neophodno za otvaranje salona za negu životinja.

Za početak, važno je znati da otvaranje svakog privatnog poslovanja, pa tako i veterinarske ustanove i grooming salona, zahteva određene investicije, kao i preuzimanje uloge preduzetnika. Jasno je da će visina neophodnog uloga varirati u zavisnosti od propisa po pitanju prostora, sredstava za rad, kao i stručnog kadra koji je neophodno angažovati. Ceo proces osnivanja može delovati komplikovano i suvoparno, ali će krajnji rezultat sigurno biti vredan uloženih resursa. Uz podršku pouzdanih saradnika i stručnjaka, osnivanje veterinarske ustanove ili grooming salona može proći bez komplikacija.

Hipokratija PET je tu da podrži sva poslovanja koja za cilj imaju pružanje vrhunske usluge kada su u pitanju briga o zdravlju i nega životinja. Zato smo rešili da budućim osnivačima veterinarskih ustanova i grooming salona ponudimo kraći vodič, koji sadrži ključne smernice i vredne savete. Informacije koje ćemo izneti u ovom vodiču mogu biti korisne i onima koji su u procesu osnivanja veterinarske ustanove ili su ustanovu već osnovali, ali su naišli na prepreku i potrebna im je dodatna pomoć ili pojašnjenje.

Ko može da se bavi veterinarskom delatnošću?

Prema Zakonu o veterinarstvu naše zemlje, veterinarskom delatnošću može da se bavi pravno lice ili preduzetnik koji je registrovan u Registar pravnih subjekata i upisan u Registar pravnih lica i preduzetnika za obavljanje veterinarske delatnosti.

Imajući u vidu da je reč o privatnim poslovanjima koja moraju voditi računa i o poresko-pravnim pitanjima, rad privatnih veterinarskih ustanova u našoj zemlji je delom regulisan i Zakonom o porezu na dohadak građana, Zakonom o privrednim društvima, Zakonom o radu i Zakonom o fisklaizaciji. Pravilno tumačenje propisa može biti pravi izazov za sve one kojima to nije struka. Propuštanje sitnih detalja ponekad može dovesti do nenamernog nepoštovanja zakona i sa sobom povući ozbiljne posledice. Zbog toga se svim budućim osnivačima veterinarskih ustanova preporučuje pravno savetovanje pre pokretanja postupka i, po potrebi, tokom procesa osnivanja.

Veterinarske organizacije posluju po propisima o privrednim društvima i mogu se osnivati kao:

  • veterinarska ambulanta
  • veterinarska stanica
  • veterinarska klinika
  • veterinarska apoteka
  • centar za reprodukciju životinja i veštačko osemenjivanje
  • centar za skladištenje i distribuciju semena za veštačko osemenjivanje
  • laboratorija

Pravno lice i preduzetnik se upisuju u Registar ako su ispunjeni svi uslovi u pogledu stručnog kadra, prostorija (objekta), tehničkih uslova i odgovarajuće opreme. Uslov u pogledu stručnog kadra uglavnom podrazumeva da je zaposlen veterinar koji poseduje licencu za obavljanje veterinarske delatnosti. Veterinar mora biti u stalnom radnom odnosu i predstavlja odgovorno lice.

Zakon o veterinarstvu pobliže određuje koje sve poslove može da obavlja svaka pojedinačna veterinarska organizacija. S tim u vezi, preduzetnik osniva onaj oblik veterinarske organizacije koji se najbolje uklapa u njegove želje, ali i mogućnosti.

Prostorni uslovi, oprema, sredstva i stručni kadar

Pravilnikom o uslovima u pogledu objekata, opreme i sredstava za rad, kao i u pogledu stručnog kadra koje mora da ispunjava pravno lice za obavljanje veterinarske delatnosti se bliže propisuju uslovi koje mora da ispunjava svaka veterinarska organizacija kako bi mogla poslovati na teritoriji naše zemlje.

Objekat u kojem se obavlja veterinarska delatnost mora:

  • da je izgrađen od čvrstog materijala koji obezbeđuje termoizolaciju i hidroizolaciju
  • da su podovi, zidovi i radne površine od vodootpornog materijala koji se može lako održavati i dezinfikovati, osim prostorija za smeštaj veterinarskih radnika
  • da ima vodovod, kanalizaciju i grejanje
  • da je priključen na električnu i telefonsku mrežu, a za potrebe elektronske obrade podataka da ima računarsku opremu: računar, štampač i vezu sa internetom
  • da ima prirodnu i veštačku osvetljenost
  • da u svim prostorijama, u zavisnosti od namene, ima obezbeđenu odgovarajuću temperaturu
  • da ima prostorije koje su funkcionalno neposredno povezane
  • da ima dvorište i staze oko objekta betonirane, asfaltirane ili urađene od neke druge čvrste podloge, a ostale površine dvorišta uređene i redovno održavane
  • da ima sopstveni ulaz koji je odvojen od stambenog dela objekta
  • da ima zidove do plafona koji ne mogu biti manji od 2,40 m
  • da u radnim prostorijama ima tekuću hladnu i toplu vodu
  • da ima sistem za odvođenje otpadnih voda koji se uliva u javnu kanalizaciju ili nepropusnu septičku jamu, a izuzetno otpadne vode mogu da se ulivaju u prirodne recipijente ukoliko objekat ima sistem za prečišćavanje otpadnih voda
  • da ima u radnim prostorijama radne površine za rad sa hemikalijama od materijala koji je na njih otporan
  • da ima na vidnom mestu istaknutu tablu sa sledećim podacima (naziv veterinarske ambulante, veterinarske stanice, odnosno veterinarske klinike, radno vreme veterinarske ambulante, veterinarske stanice, odnosno veterinarske klinike, broj telefona dežurnog veterinara)

pas na stolu kod veterinara

Kada su pitanju uslovi po pitanju prostorija, Pravilnik detaljno propisuje uslove za svaku veterinarsku organizaciju (ambulantu, stanicu, kliniku za kućne ljubimce, kliniku za ostale životinje).

Veterinarska ambulanta, veterinarska stanica i veterinarska klinika moraju raspolagati opremom i sredstvima za rad koji su utvrđeni u Listi opreme i sredstava za rad veterinarske ambulante, Listi opreme i sredstava za rad veterinarske ambulante za kućne ljubimce i Listi opreme i sredstava za rad veterinarske stanice, veterinarske klinike za kućne ljubimce i veterinarske klinike za ostale životinje. Navedene liste su sastavni deo Pravilnika.

Pravilnik propisuje i koji bi stručni kadar trebalo angažovati da bi veterinarska organizacija mogla funkcionisati:

  • Veterinarska ambulanta - u stalnom radnom odnosu zaposlen najmanje jedan veterinar s licencom
  • Veterinarska stanica - u stalnom radnom odnosu zaposlena najmanje tri veterinara s licencom i najmanje jedan inženjer poljoprivrede stočarskog smera, ako se bavi poslovima matičenja životinja
  • Veterinarska klinika - u stalnom radnom odnosu najmanje četiri diplomirana veterinara s licencom Veterinarska apoteka - u stalnom radnom odnosu najmanje jedan diplomirani veterinar s licencom ili diplomirani farmaceut
  • Centar za reprodukciju životinja i veštačko osemenjivanje - u stalnom radnom odnosu najmanje jedan veterinar s licencom, specijalista za poslove reprodukcije životinja
  • Centar za skladištenje i distribuciju semena za veštačko osemenjivanje - u stalnom radnom odnosu najmanje jedan veterinar s licencom

Ako veterinarska ambulanta, veterinarska stanica i veterinarska klinika obavlja poslove rendgenološke dijagnostike, mora da ima u stalnom radnom odnosu najmanje jednog diplomiranog veterinara sa završenom specijalističkom obukom za obavljanje poslova rendgenološke dijagnostike.

Ako veterinarska ambulanta, veterinarska stanica i veterinarska klinika obavlja poslove trihineloskopske dijagnostike, mora da ima u stalnom radnom odnosu najmanje jednog diplomiranog veterinara sa završenom specijalističkom obukom za obavljanje poslova trihineloskopske dijagnostike.

Upis u registar

Upis u registar se vrši na osnovu zahteva koji pravno lice i preduzetnik podnosi Ministarstvu i rešenja ministra o ispunjenosti uslova za obavljanje veterinarske delatnosti. Podaci iz Registra su javni.

Pravno lice ili preduzetnik se briše iz Registra ako samo donese odluku o prestanku obavljanja veterinarske delatnosti ili ako prestane da ispunjava utvrđene uslove za obavljanje veterinarske delatnosti.

Osnivanje salona za negu životinja - posao koji cveta

Do pre desetak godina, bilo je svega nekoliko grooming salona u Srbiji, a danas ih ima na stotine. Samo ova činjenica govori u prilog tvrdnji da je reč o poslu koji cveta na ovim prostorima i koji je isplativ. Najviše krzna za šišanje je, po svemu sudeći, u Beogradu i Novom Sadu, ali su grooming saloni, u poslednje vreme, počeli da se otvaraju po celoj zemlji.

pudlica i groomerka

Proces otvaranja grooming salona je daleko jednostavniji od otvaranja privatne veterinarske ustanove. Naime, salon možete otvoriti kao preduzetnik, a obuka grumera traje svega nekoliko meseci. Jednostavna Google pretraga će izlistati čitav niz grooming salona i grumera koji nude obuku i sertifikat nakon obučavanja. Dužina obuke varira i najčešće traje oko tri meseca.

U ovom poslu su spremni da se oprobaju mnogi - najčešće su to ljubitelji životinja koji žele da svoj “od 9 do 5” posao zamene kreativnim pozivom i postanu sami svoj šef. Frizeri se često preusmeravaju na gruming pasa, mada su psi poprilično drugačiji klijenti od ljudi. Za početak, čovek dolazi kod frizera sa željom da se sredi i spreman je da miruje dok se ulepšavanje ne završi. Pas, s druge strane, ne mari previše o stanju svoje dlake. Zbog toga je važno da profesionalni grumer, pored stručnosti, zna i kako da se ophodi prema svojim nemirnim klijentima na četiri noge.

Kao što je ranije bilo reči, zakon naše zemlje ne uređuje precizno ovu oblast poslovanja. U Zakonu o dobrobiti životinja se u tački 12. Objekti za higijenu i ulepšavanje životinja i Članu 60, kratko navodi da su lica koja rade u objektima za higijenu i ulepšavanje životinja u svom radu i postupcima sa životinjama dužna da se pridržavaju principa zaštite dobrobiti životinja u skladu sa ovim zakonom. Dalje se zakon ne osvrće konkretno na ove objekte. Zakonska neregulisanost ove sfere poslovanja izaziva negodovanje pojedinih grumera jer je bez zakonskih propisa jako teško ustanoviti standarde. S tim u vezi, kvalitet pružene usluge može značajno varirati od salona do salona, kao i raspon usluga koje se mogu pronaći u ponudi grumera. Jasno je da grumer ne sme obavljati veterinarsku delatnost, ali drugih zakonskih smernica praktično da i nema.

Mnoge iznenadi iznos koji je neophodno investirati na samom početku. Naime, za osnivanje grooming salona je potrebno izdvojiti okvirno od 4000 do 6000 evra (ulog može biti i značajno veći ako se prostor iznajmljuje na prometnoj lokaciji, ako je veće kvadrature i potpuno opremljen). Međutim, grumeri ističu da se ova investicija brzo vrati, a od grumerskog posla se može pristojno i zaraditi (po nekim procenama, dnevnica se može kretati oko 5000 dinara, ili čak i više ako je posao dobro razrađen). Za razvijanje posla uglavnom je potrebno od šest meseci do godine dana. Naravno, garancije za uspeh u poslu nikada nema, ali je to rizik na koji mora biti spreman svaki preduzetnik.

Dakle, za osnivanje grooming salona je neophodno: dobra obuka, ljubav prema životinjama, jaka motivacija, dosta strpljenja i nekoliko hiljada evra. Posao jednostavno možete registrovati kao preduzetnik.

pas i čovek pored laptopa

Ako imate u planu otvaranje privatne veterinarske ustanove ili grooming salona, entuzijazma vam sigurno ne manjka. Naoružajte se strpljenjem i vodite računa o svakoj stavki. Ulazak u preduzetničke vode ne mora biti stresan, ali svakako zahteva popriličan angažman. Ono što je najvažnije je da se ni u jednom trenutku ne libite da potražite pomoć stručnjaka. Kada su u pitanju finansije, pravo i knjigovodstvo - svaki stručni savet je zlata vredan. Okružite se iskusnim ekspertima koji će vas usmeriti na pravi put i uvek dati proverene informacije.

Osnivanje i otvaranje veterinarske ustanove ili grooming salona je veliki korak, ali tek prvi korak ka uspešnom poslovanju. Sledeći korak bi bio da se povežete s budućim pacijentima i klijentima, date uvid u usluge koje nudite i promovišete stručnost, ljubaznost i iskustvo kojima raspolažete. S tim u vezi, odgovarajući onlajn nastup vašeg poslovanja nije opcija nego prioritet.

Hipokratija PET predstavlja digitalni prostor u kome se susreću ljubitelji životinja i povezuju s pravim stručnjacima iz oblasti veterine ili nege. Ponudu prilagođavamo individualnim potrebama veterinarskih ustanova i grooming salona s kojima sklapamo saradnju. Krajnji cilj je unapređenje zadovoljstva postojećih korisnika, privlačenje više novih korisnika, ostvarivanje većih prihoda i unapređenje kvaliteta usluge.

Ako ste spremni da uplivate u preduzetničke vode, želite da se povežete i osnažite onlajn reputaciju i privučete nove korisnike usluga koje pružate, priključite se Hipokratija PET zajednici!

Hipokratija Logo
Veterinarske ambulanteArrow RightSaloniArrow RightUslugeArrow RightUstanoveArrow RightBlogArrow Right