Šuga kod pasa: Prepoznavanje simptoma, uzroci i efikasno lečenje

6. novembar 2024.

5 MIN


Cover Image for Šuga kod pasa: Prepoznavanje simptoma, uzroci i efikasno lečenje
Sadržaj

Šuga je ozbiljno parazitsko oboljenje koje pogađa pse širom sveta. Uzrokuje je grinja Sarcoptes scabiei var. canis, koja se ukopava u kožu pasa, izazivajući ekstreman svrab, iritaciju i upalu. Pored nelagodnosti, šuga može prouzrokovati sekundarne infekcije, opadanje dlake i druge zdravstvene komplikacije, ako se ne leči pravovremeno. Za održavanje zdravlja vašeg ljubimca, važno je upoznati se sa simptomima šuge i metodama lečenja ovog oboljenja..

Šuga kod pasa: Vrste

Postoje dve osnovne vrste šuge kod pasa, a svaka izaziva specifične simptome i zahteva drugačiji pristup lečenju:

  1. Sarkoptična šuga – Ovu vrstu šuge uzrokuje grinja Sarcoptes scabiei, a karakterišu je intenzivan svrab i iritacija kože. Ova vrsta šuge veoma je zarazna i može se preneti na ljude i druge životinje. Obično prvo pogađa uši, lice, laktove i prednji deo nogu pasa, ali se brzo širi po celom telu.
  2. Demodikoza (demodektična šuga) – Ovu šugu izaziva grinja Demodex canis, koja je prirodno prisutna na koži pasa, ali izaziva probleme kada imunitet psa oslabi. Demodektična šuga nije zarazna za ljude niti za druge pse, ali može biti ozbiljan problem za pse sa oslabljenim imunitetom. Obično pogađa mlade pse ili pse sa genetskom predispozicijom za ovu bolest.

Uzroci šuge kod pasa

Šugu uzrokuju mikroskopske grinje koje se ukopavaju u kožu psa. Sarkoptična šuga širi se direktnim kontaktom sa zaraženim psima ili životinjama, kao i sa kontaminiranim površinama, poput kreveta, igračaka ili drugih predmeta koje zaraženi pas koristi.

Demodektična šuga, s druge strane, često je povezana sa slabim imunim sistemom psa. Šuga se ne razvija kod svih pasa. Samo oni sa genetskom predispozicijom ili oslabljenim imunim sistemom imaju tendenciju razvijanja simptoma demodikoze.

pas - svrab

Simptomi šuge kod pasa

Simptomi šuge kod pasa variraju u zavisnosti od vrste šuge i ozbiljnosti zaraze, ali postoje neki zajednički znakovi koje vlasnici pasa mogu prepoznati:

  1. Intenzivan svrab i češanje – Pas će se konstantno češati, najčešće po ušima, laktovima, stomaku i između prstiju.
  2. Crvenilo i iritacija kože – Zaraženi psi obično razvijaju crvene, upaljene pečate na koži.
  3. Gubitak dlake (alopecija) – Ubrzo nakon početnih simptoma, dlaka počinje da opada, prvo u malim krugovima, a zatim na većim površinama.
  4. Kraste i zadebljana koža – Na mestima gde pas uporno češe dolazi do stvaranja kraste, a koža može postati zadebljana i tamnija.
  5. Sekundarne infekcije – Zbog stalnog češanja, dolazi do oštećenja kože, što omogućava bakterijama da uđu u rane, izazivajući infekcije koje dodatno komplikuju lečenje.

Kod demodektične šuge, simptomi su nešto blaži, a pas često ne pokazuje znake svraba u početku. Umesto toga, prvi znak može biti opadanje dlake, najčešće na licu, nogama ili u predelu oko očiju.

Dijagnoza šuge

Dijagnoza šuge kod pasa obično se postavlja na osnovu kliničkih znakova, anamneze i veterinarskih testova. Veterinar će obaviti:

  1. Struganje kože – Veterinar struže površinski sloj kože psa kako bi pregledao uzorak pod mikroskopom. Prisustvo grinja potvrđuje šugu.
  2. Biopsija kože – U nekim težim slučajevima, može biti potrebna biopsija kako bi se identifikovale promene na tkivu koje ukazuju na šugu.
  3. Testiranje na alergije ili infekcije – Kako bi se isključili drugi uzroci svraba, kao što su alergije ili bakterijske infekcije, veterinari mogu sprovesti dodatna ispitivanja.

pas koji se kupa

Lečenje šuge kod pasa

Lečenje šuge kod pasa zavisi od vrste šuge i težine stanja. Najčešći tretmani uključuju:

  1. Antiparazitski lekovi – Lekovi kao što su selamektin, moksidectin, ivermektin ili fipronil, često se koriste za ubijanje grinja. Ovi lekovi mogu biti dostupni u obliku topikalnih tretmana, oralnih tableta ili injekcija.
  2. Medikamentne kupke – Kupke u lekovitim rastvorima, poput amitraz kupki ili preparata sa sumporom, mogu pomoći u uništavanju grinja i smanjenju upale.
  3. Antibiotici – Ako je došlo do sekundarnih bakterijskih infekcija, veterinar će propisati antibiotike kako bi se infekcija kontrolisala.

Lečenje obično traje nekoliko nedelja, a tokom tog perioda važno je redovno čistiti okolinu psa, uključujući njegove krevete, prostirke i igračke, kako bi se sprečilo ponovno inficiranje.

Prirodno lečenje šuge kod pasa

Iako konvencionalno lečenje pruža rezultate, mnogi vlasnici pasa preferiraju prirodno lečenje šuge kod pasa kao dopunu standardnim terapijama.

  1. Kokosovo ulje – Ovaj prirodni proizvod može smiriti iritiranu kožu i ima blago antiparazitsko delovanje. Kokosovo ulje se može primenjivati direktno na kožu psa.
  2. Jabukovo sirće – Razređeno jabukovo sirće može se koristiti kao tonik za kožu, pomažući u borbi protiv šuge. Pazite da ga ne koristite na otvorenim ranama.
  3. Aloe vera – Umirujuća svojstva aloe vere mogu pomoći u smanjenju svraba i upale. Aloe vera gel se može naneti na zahvaćena područja.
  4. Biljne kupke – Biljne kupke sa ekstraktima kamilice ili nevena mogu pomoći u smirivanju iritacije i podsticanju oporavka.

Kako izgleda oporavak od šuge?

Oporavak od šuge može trajati nekoliko nedelja, u zavisnosti od težine infekcije i tretmana. Tokom oporavka, pas može pokazivati poboljšanje u pogledu smanjenja svraba, ali potpuni oporavak kože i ponovni rast dlake može potrajati nekoliko meseci.

Može li se sprečiti šuga?

Prevencija šuge kod pasa uključuje izbegavanje kontakta sa zaraženim životinjama, održavanje dobre higijene okoline i redovne posete veterinaru radi preventivnih pregleda. Upotreba preventivnih antiparazitskih tretmana takođe može značajno smanjiti rizik od infekcije.

Koje su najbolje metode lečenja šuge kod pasa?

Najefikasniji tretman šuge kod pasa uključuje kombinaciju antiparazitskih lekova, redovnih kupki i tretmana za sekundarne infekcije. Konsultacija sa veterinarom i pravilno pridržavanje uputstava ključni su za uspešno lečenje.

Da li se šuga kod pasa može preneti na ljude ili druge životinje?

Sarkoptična šuga se može preneti na ljude i druge životinje. Kod ljudi, simptomi uključuju svrab i crvenilo kože, ali obično prolaze nakon što se pas izleči. Demodikoza, s druge strane, nije zarazna za ljude ni za druge pse.

Šuga kod pasa je ozbiljna, ali izlečiva bolest koja zahteva brzo delovanje. Pravovremena dijagnoza i adekvatno lečenje ključni su za oporavak vašeg ljubimca. U kombinaciji sa konvencionalnim metodama, prirodni tretmani mogu pomoći u smirivanju simptoma, ali uvek se posavetujte sa veterinarom pre nego što započnete bilo koji oblik terapije. S obzirom na mogućnost zaraze, važno je preduzeti preventivne mere kako biste zaštitili svog psa i druge životinje u svom okruženju.

Hipokratija Logo
Veterinarske ambulanteArrow RightSaloniArrow RightUslugeArrow RightUstanoveArrow RightBlogArrow Right